آزمایشگاه TRM در سال 2022 ضرر 7.8 میلیارد دلاری را نشان می دهد


کلاهبرداری کریپتو همچنان دنیای دارایی‌های ارز دیجیتال را آزار می‌دهد و سرمایه‌گذاران ناآگاه را با وعده‌های بازدهی باورنکردنی جذب می‌کند. سال 2022 شاهد افزایش قابل توجهی در شیوع این طرح‌های کلاهبرداری بود، همانطور که در گزارشی توسط شرکت اطلاعاتی بلاک چین TRM Labs فاش شد، با پرداخت 7.8 میلیارد دلار به طرح‌های هرمی ارزهای دیجیتال و پونزی در سطح جهان.

در میان این شیوه‌های فریبنده، طرح‌های پونزی به‌عنوان شکل مخربی از کلاهبرداری رمزنگاری پدیدار شده‌اند که برای افراد و اکوسیستم مالی گسترده‌تر ویران می‌کند.

علیرغم کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال در طول بازار نزولی ادامه دار، بدیهی است که جرایم مرتبط با کریپتو کاهش متناسبی را تجربه نکرده است.

بازیکنان بدنام در صحنه کلاهبرداری کریپتو

در سال 2022دو طرح رمزنگاری برجسته Ponzi، Forsage و Trade Coin Club، به دلیل فعالیت های کلاهبرداری خود تحت نظارت قانونی قرار گرفتند. Forsage با ارائه بازده قابل توجهی از طریق قراردادهای زنجیره هوشمند اتریوم و BNB، سرمایه گذاران را جذب کرد. این طرح که از طریق دو نهاد مرتبط فعالیت می کرد، توانست نزدیک به 974 میلیون دلار از افراد ناشناس جمع آوری کند.

از سوی دیگر، Trade Coin Club بیش از 100000 سرمایه گذار را با وعده سودهای پرسود از طریق صرافی ارزهای دیجیتال خود جذب کرد. با این حال، این طرح پس از جمع آوری بیش از 295 میلیون دلار سقوط کرد. در پاسخ به اقدامات فریبنده آنها، هر دو باشگاه فورسیج و ترید کوین با تحریم های کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مواجه شدند.

Bitcoin halfway to the $31K level. Chart: TradingView.com

محققان در حال بررسی کریپتو پونزی و طرح‌های هرمی هستند گزارش آزمایشگاه TRM کشف کرد که 10 مورد از بزرگترین طرح ها تقریباً 54٪ از کل مبلغ درگیر در چنین فعالیت های کلاهبرداری را تشکیل می دهند.

علاوه بر این، مشخص شد که بخش قابل توجهی از طرح‌های کلاهبرداری سرمایه‌گذاری در سال 2022 بلاک چین ترون را هدف قرار داده است که 40 درصد از کل حجم سرمایه‌گذاری ورودی به این پلتفرم نسبت داده می‌شود.

این افزایش در فعالیت های کلاهبرداری در Tron عمدتاً از طریق Tether (USDT)، یک استیبل کوین صادر شده در بلاک چین تسهیل شد. در مقایسه، در سال 2021، مشارکت ترون در طرح های کلاهبرداری سرمایه گذاری تنها 17 درصد از حجم کل بود.

کلاهبرداری رمزنگاری: جذابیت ثروت سریع و FOMO

با وجود هشدارهای مکرر و افزایش آگاهی در مورد خطرات مرتبط با طرح‌های کریپتو پونزی، مردم همچنان قربانی این طرح‌های تقلبی می‌شوند.

طرح های کریپتو پونزی اغلب وعده سودهای خارق‌العاده را در مدت کوتاهی می‌دهند و از خواسته‌های مردم برای دستیابی به سودهای قابل توجه در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال بهره می‌برند. ترس از دست دادن (FOMO) این سودهای بالقوه، افراد را به سمت سرمایه گذاری بدون انجام تحقیقات کامل یا بررسی دقیق سوق می دهد.

علاوه بر این، ماهیت پیچیده و فنی ارزهای دیجیتال می تواند برای بسیاری از مردم ترسناک باشد. عاملان کلاهبرداری کریپتو از این عدم درک سوء استفاده می کنند و با ارائه طرح های خود به عنوان فرصت های سرمایه گذاری نوآورانه که تنها تعداد معدودی می توانند به آن دسترسی داشته باشند، از آن سوء استفاده می کنند.

آنها توهم انحصاری بودن را ایجاد می کنند و قربانیان بالقوه را به این باور می رساند که بخشی از یک گروه انحصاری از پذیرندگان اولیه هستند که جوایز بسیار زیادی به دست خواهند آورد.

کارشناسان هشدار می‌دهند که برای افراد بسیار مهم است که خود را در مورد خطرات ناشی از کلاهبرداری رمزنگاری آموزش دهند، نسبت به وعده‌های غیرواقعی شک داشته باشند و قبل از سرمایه‌گذاری پولی که به سختی به دست آورده‌اند در هر سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، از منابع معتبر مشاوره بگیرند.

تصویر برجسته از گتی